Wzrok jest najważniejszym zmysłem człowieka, dostarczającym większość informacji o otaczającej nas rzeczywistości. Dzięki niemu jesteśmy w stanie w największym stopniu poznawać świat i reagować z wyprzedzeniem na wydarzenia dziejące się wokół nas. Oko ludzkie to bardzo delikatny mechanizm o skomplikowanej budowie. Niestety przez całe życie, każdego dnia oczy są narażone na wystawienie wielu czynników mogących im zaszkodzić. Pojawiające się zaburzenia widzenia zacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. W tym artykule zamieszczamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania na temat dolegliwości wzrokowych.
Czym jest astygmatyzm?
Wady wzroku to problem, z którymi borykają się miliony ludzi na całym świecie. Nieskorygowana wada jest główną przyczyną pogarszania się wzroku. Jedną z najczęściej spotykanych dolegliwości jest astygmatyzm (niezborność). Nie jest to choroba, lecz specyficzny stan, w którym oko nie jest zdolne do poprawnego odwzorowania widzianego obrazu na siatkówce. Dzieje się tak na skutek zaburzenia symetrii obrotowej gałki ocznej, do której dochodzi z powodu rozciągnięcia rogówki lub soczewki. Odczuwamy to jako zniekształcenie widzenia, pogarszanie ostrości i krzywienie obrazu. Dużo osób zastanawia się nad tym,czy astygmatyzm jest wyleczalny. Wiele zależy od konkretnego przypadku, jednak przeważnie jest to możliwe. Konieczne jest jednak poddanie się operacji.
Jak pozbyć się zespołu suchego oka?
Zespół suchego oka to określenie stosowane w odniesieniu do grupy schorzeń związanych z nieprawidłowym wydzielaniem filmu łzowego. Najczęstszą przyczyną wystąpienia zespołu suchego oka jest długotrwała praca przed ekranem monitora. Niedostateczna ilość łez lub ich nieprawidłowy skład może prowadzić do wysuszania oczu. To z kolei powoduje większą wrażliwość na oddziaływanie środowiska. Zespół suchego oka objawia się zaczerwienieniem oraz uczuciem pieczenia i swędzenia oczu. Dolegliwości pojawiają się przede wszystkim u osób przebywających w pomieszczeniach klimatyzowanych lub silnie ogrzewanych. W terapii oraz profilaktyce „suchego oka” stosuje się przede wszystkim nawilżające krople do oczu. Pomocne są także specjalne okulary do komputera z powłokami antyrefleksyjnymi, które blokują szkodliwe odblaski.
Kto może zachorować na jaskrę?
Jaskra jest jedną z najczęstszych przyczyn nieodwracalnej utraty wzroku na świecie. Choroba polega na postępującym zaniku nerwu wzrokowego. Nieleczona może prowadzić do całkowitej ślepoty. U zdecydowanej większości chorych jaskra przebiega bez żadnych objawów, dlatego często jest nazywana cichym zabójcą wzroku. Problemem, z jakim boryka się wielu pacjentów chorujących na jaskrę, jest wysokie ciśnienie w oku. Jego symptomy to głównie ból głowy i oka oraz „mroczki” przed oczami. Schorzenie jest dziedziczne, dlatego jeżeli ktoś w naszej rodzinie na nie chorował, ryzyko pojawienia się choroby u nas jest znacznie większe. W tym miejscu zapewne chciałbyś wiedzieć, czy jaskra jest uleczalna. Wiele zależy od tego, z jakim rodzajem jaskry się borykamy i na jakim etapie zaawansowania zostanie ona wykryta. Leczenie polega przede wszystkim na obniżeniu ciśnienia wewnątrzgałkowego za pomocą kropli. Jeśli te nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, konieczna staje się operacja.
Jakie wady wzroku można korygować soczewkami?
Najpopularniejszą metodą korekcji wad refrakcji jest noszenie okularów. Wygodną alternatywę dla tradycyjnych oprawek korekcyjnych stanowią umieszczane bezpośrednio na powierzchni gałki ocznej miękkie szkła kontaktowe. Współczesny rynek kontaktologiczny oferuje soczewki przeznaczone do korekcji wszystkich wad wzroku u dorosłych i dzieci. Soczewki sferyczne służą do wyrównywania najczęściej występujących zaburzeń refrakcji, czyli krótkowzroczności (miopii) i nadwzroczności (hyperopii). Modele toryczne, czyli tak zwane soczewki z cylindrem, są dedykowane astygmatykom. Z kolei progresywne szkła kontaktowe to nowoczesne rozwiązanie wykorzystywane w korekcji starczowzroczności (prezbiopii).
Czy soczewki trzeba zdejmować na noc?
Większość modeli szkieł kontaktowych jest przeznaczona do noszenia w trybie dziennym. Takie szkła nosi się podczas dnia, ale trzeba je zdjąć przed spaniem. Istnieją jednak również takie soczewki, które można użytkować przez trzydzieści dni i nocy w trybie ciągłym, czyli całodobowo (https://www.alesoczewki.com/soczewki-calodobowe). Ten typ szkieł staje się ostatnio coraz bardziej popularny.
Zostaw komentarz