Idealny strój dla zimowego biegacza

Teoretycznie, najważniejszym elementem zimowego stroju biegacza są spodnie, nie da się jednak ukryć, że nie mniej istotne jest to, co znajduje się pod nimi. Tu szczególnie duże znaczenie wydaje się mieć bielizna, jeśli więc zastanawiamy się nad tym, po jakie rozwiązanie sięgnąć w pierwszej kolejności, warto pamiętać o niebagatelnej roli, jaką ma do odegrania bielizna termoaktywna. Tak panie, jak i panowie mogą biegać w bokserkach, zestaw do biegania zimą powinien jednak uwzględniać także legginsy. Te muszą być długie, wskazane jest przy tym upewnienie się, że z przodu są one zaopatrzone w specjalną warstwę, której zadaniem jest chronienie nas przed wiatrem. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby zaopatrzyć się w jedne legginsy i korzystać z nich przez cały rok. W czasie największych mrozów cennym wsparciem dla nich mogą być bowiem również spodnie wykonane z ortalionu.

Jeśli bieganie w zimowych warunkach ma być bezpieczne, nie można zapominać o długich i ciepłych skarpetach stanowiących dodatkowa ochronę ścięgna Achillesa. Tu duże znaczenie ma troska o to, aby zakryte były całe nogi biegacza, rozgrzane mięśnie potrafią się bowiem wychłodzić już po chwili bezczynności, a buty z membraną​to sprawia, że łatwo nie tylko o ich skurcz, ale i o ich naderwanie. Również buty, które wybieramy do zimowego biegania, nie powinny być rozwiązaniem przypadkowym. Kluczowe znaczenie wydaje się mieć w ich przypadku dobra stabilność i przyczepność, choć warto stawiać również na dobrą przyczepność i mocną wierzchnią tkaninę. Nie oznacza to jednak, że musimy decydować się na specjalne obuwie przeznaczone do zimowego biegania, choć oczywiście jego zakup nie jest niczym złym. Możemy korzystać także z butów uniwersalnych pamiętając jednak, że nie nadają się one do biegania po grubej warstwie śniegu oraz po lodzie.

Dziś o sporej popularności można mówić zwłaszcza w odniesieniu do butów z membraną. Nie jest to jedynie wynik pogoni za modą, membrana zwiększa bowiem ochronę naszej nogi przed wilgocią, co również nie powinno pozostawać dla nas bez znaczenia. Jeśli jednak warunki pogodowe nie sprzyjają, również takie obuwie często okazuje się bezradne. Jeśli strój do biegania zimą ma być kompletny, nie powinniśmy zapominać o rękawiczkach. Te przydatne są również jesienią, gdy dni stają się coraz chłodniejsze, a jedyną alternatywą dla nich może się okazać bluza wyposażona w specjalne przedłużone rękawy.