Właściwości tkanin wykorzystywanych do produkcji ubrań sportowych

Do produkcji ubrań sportowych wykorzystuje się bardzo różne tkaniny naturalne i sztuczne, które dobiera się do określonych wymagań stawianych przed produktem finalnym. Inne tkaniny nadadzą się na kurtkę, która będzie nas chroniła przed wiatrem i śniegiem w zimie, a inne rzeczy będą podstawą stroju kąpielowego. Ilość tkanin i zakres ich stosowania jest oczywiście ogromny, dlatego też w tym miejscu można tak naprawdę cały temat tylko zasygnalizować.

Poliester (elana, dacron)

Jedna z najczęściej wykorzystywanych tkanin do produkcji ubrań sportowych. Chłonie bardzo mało wilgoci, dzięki czemu nie namaka, oddaje wilgoć na zewnątrz i zapewnia uczucie suchości skóry. Ubranie nie klei się do ciała. Co więcej, jest odporny na działanie promieni słonecznych. Uzupełniany bywa o elastyn w celu poprawy jego rozciągliwości i tym samym dopasowania do ciała. Typowe połączenie elastanu i poliestru wykorzystuje się w biustonoszach sportowych, koszulkach i spodenkach termoaktywnych. Wadą materiału jest jego skłonność do mechacenia się. Zaletą jest z kolei niska cena. Poliester pierze się w chłodnej wodzie.

Polipropylen

Lekka tkanina syntetyczna, która nie chłonie wilgoci. Skutecznie odprowadza pod na zewnątrz i chroni przed nim skórę. Jest to zwykle dodatek do odzieży termoaktywnej. Nie nadaje się jednak do wykorzystywania na zewnątrz, ponieważ niszczy go promieniowanie UV. Pranie polipropylenu wymaga chłodnej wody i delikatnych detergentów.

Poliamid (nylon)

Wytrzymały, ale sztywny, domieszka do innych tkanin. Łatwo się farbuje, dzięki czemu ubrania nylonowe mogą być bardzo ładne. Droższy od poliestru, ale koszulkaniezastąpiony w streczu. Pranie nylonu musi odbywać się w niskich temperaturach.

Merino

Naturalna wełna merynosów, cienka i delikatna, ale chroni skórę przed uszkodzeniami. Przewiewna, dobrze izoluje ciepło i chroni przed promieniowaniem UV. Merino to idealny składnik zimowej bielizny oraz np. kominiarek narciarskich. Wełna merino musi być prana w chłodnej wodzie bez dodatków lanoliny.

Membrany sportowe

Osobną kategorią tkanin są membrany sportowe. Jest to materiał dla osób bardziej wymagających. Są wodoszczelne i wiatroszczelne, ponieważ pory, które pojawiają się na powierzchni tkaniny są za małe, by przepuszczać wodę i zanieczyszczenia do wewnątrz, ale ich budowa pozwala na odprowadzanie płynów na zewnątrz. Ich zaletą jest bardzo niska waga. W praktyce przedmioty z nich wykonane składają się zwykle z trzech warstw. Membrany powinny być prane bez detergentów i okresowo wzmacniane środkami do impregnacji silikonu.