Ubrania dla zimowego biegacza

Niektórzy biegacze na okres zimy zawieszają buty na kołku, ale nie jest to dobre rozwiązanie. Pomimo śniegu i mrozu można i nawet warto biegać. Potrzebna jest do tego tylko odpowiednia motywacja oraz ubrania dopasowane do aury.

Ubieramy się na cebulkę

Ubranie dostosowane do warunków zimowych to wyzwanie, ponieważ w tym czasie bardziej grożą nam infekcję, a śliska nawierzchnia to zaproszenie dla kontuzji. Najważniejsze jest zatem, by ubranie było ciepłe, ale nie grube, bo to powoduje zapocenie i ogranicza ruchy. Lepiej stosować warstwy, które w dodatku potrafią odprowadzać wilgoć. Szczególnie przydatna jest ciepłochłonna bielizna funkcyjna. Na nią potem musi trafić bluza lub kurtka zapewniająca izolację cieplną. Na nogi założymy spodnie ciepłochłonne. Buty na ten czas powinny być ocieplone i posiadać sztywniejszą podeszwę.

Głowa, dłonie, szyja

Do ubrania zimowego trzeba dołożyć ochronę dla głowy i szyi, czyli czapkę i szalik. Przydatna jest też opaska funkcyjna lub kominiarka na odpowiednio dni cieplejsze i chłodniejsze. Jeśli nasza kurtka nie ma wbudowanej funkcji rękawiczek, osobne rękawiczki na pewno się przydadzą.

Opaska do biegania

Opaska jest dodatkiem do stroju biegacza, który w jednym czasie spełnia kilka funkcji. Kiedy jest ciepło, pomaga odparować pot z czoła. Jest to ważne w lecie w ubranie sportowe bieganieczasie słonecznych dni. Wtedy odprowadzanie wilgoci jest bardzo ważne. W czasie dni chłodnych opaska może zaoferować nam ochronę przed zimnem dla czoła i uszu, a także przed podmuchami wiatru.

Wybierając opaskę trzeba zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z którego ją wykonano. Musi być przewiewny i elastyczny. Raczej należy zrezygnować z propozycji wełnianych oraz z opasek wykonanych z bawełny, nawet jeśli są bardzo ładne, a tak często jest. Warto jest stawiać na te opaski, które są wyraźnie opisane jako te przeznaczone dla osób aktywnych. Alternatywą dla opasek są tak zwane chusty wielofunkcyjne. Taka chusta w czasie biegania może zostać nałożona na czoło, a kiedy zrobi się chłodniej i będziemy chcieli przede wszystkim chronić szyję, będzie można po prostu ściągnąć ją niżej i owinąć wokół szyi jak typowy komin. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić z niej bandanę, lekką czapkę, kominiarkę na twarz i w zasadzie wszystko inne, co tylko może nam do głowy przyjść w czasie biegania. Dobre chusty wielofunkcyjne dla biegaczy posiadają dodatkowo elementy odblaskowe naszyte lub wszyte w siebie. Mogą to być też odblaskowe nadruki, które bardzo się przydają w czasie biegania w godzinach wieczornych oraz w typowej mglistej aurze jesiennej.