Pytanie o to, jaka kurtka najlepiej sprawdzi się w zimowych warunkach, wcale nie należy do tych, na które można odpowiedzieć z łatwością. Wybór jest zwykle uzależniony od przynajmniej kilku czynników. Owszem, gusta i preferencje mają duże znaczenie, znaczenia tego nie da się jednak określić mianem kluczowego. Jeszcze przed dokonaniem zakupu warto zastanowić się nad tym, jakie są nasze potrzeby, inaczej wybiera się bowiem kurtkę do miasta, a inaczej taką, którą będzie można zabrać ze sobą na wyprawę w góry. W sklepach dostępne są dziś rozwiązania oferowane w dziesiątkach fasonów, możemy też przebierać w materiałach i sięgać po produkcji z kolekcji mniej lub bardziej znanych producentów. Wybór może być trudny, wypada jednak cieszyć się z tego, że istnieje, a tym samym nie zmusza nas do rozwiązań kompromisowych.
Najbardziej klasyczny podział kurtek zimowych dotyczy tych modelów, które są przeznaczone dla mężczyzn oraz takich, w które z powodzeniem mogą się zaopatrzyć kobiety. Okazuje się jednak, że kryterium płciowe nie jest jedynym, jakie znajduje zastosowanie. Na pierwszy plan wysuwa się obecność ociepliny, która może być zarówno syntetyczna, jak i naturalna. Sztuczne ociepliny to substytuty tych naturalnych, charakterystyczne jest więc dla nich to, że mają zbliżone do nich właściwości. Nie tracą ich jednak pod wpływem wilgoci, stąd też ich popularność systematycznie rośnie. Ociepliny zwykle kojarzone są przede wszystkim z dodatkowym źródłem ciepła i nie można nie zgodzić się z tym, że taka ich funkcja jest dość popularna. Warto jednak pamiętać o tym, że odznaczają się również zdolnościami izolacyjnymi, a więc zatrzymują ogrzane już powietrze.
Innym rozwiązaniem, które coraz częściej pojawia się w sklepach, są kurtki zimowe wykonane z tak zwanych tkanin membranowych. Te najczęściej dociepla się wykorzystując w tym celu płótno, a nawet specjalne podpinki różniące się ze względu na charakter zastosowanej w nich izolacji. Jeśli zależy nam na zakupie kurtki puchowej, w pierwszej kolejności zwracajmy uwagę na to, które wypełnia się starannie wyselekcjonowanym w tym celu puchem gęsim. Takie rozwiązanie jest często stosowane przez renomowane marki i cieszy się popularnością na całym świecie. Puch naturalny jest definiowany zazwyczaj poprzez tak zwaną wartość CUIN. Ta określa stopień, w jakim jest on rozprężalny. Im wyższy jest ten parametr, tym lepiej i właśnie takimi kurtkami najlepiej jest się zainteresować. Jeśli marzy nam się zimowa aktywność fizyczna, dobrym pomysłem mogą okazać się z kolei kurtki z podpinką znane też jako kurtki 2w1.
Zostaw komentarz