Okulary na co dzień i na lato

Statystyki mówią, że ponad połowa społeczeństwa ma wady wzroku. Większość z nich korygowana jest przy pomocy okularów, których odpowiedni dobór pozwala na poprawne widzenie, ale też na kreację atrakcyjnego wizerunku. Co warto wiedzieć, zanim zaopatrzycie się w okulary korekcyjne?

Zakup tylko u optyka

Pierwszą kwestią przed zakupem okularów jest poprawne zidentyfikowanie wady wzroku. Aby tego dokonać, należy udać się do specjalisty – czyli lekarza okulisty lub optometrysty. Niestety, spora część ludzi popełnia błąd, usiłując diagnozować się na własną rękę. Wybierają wtedy okulary według swego mniemania, poszukując tych, w których będą widzieć po prostu lepiej. Wykorzystywane w tym celu są zakupy okularów w marketach czy drogeriach, które faktycznie mogą poprawić jakość widzenia, co nie znaczy, że będą poprawnie dobrane. W czasie wizyty u specjalisty wartość korekcji dobierana jest precyzyjnie, recepta uwzględnia zaś nie tylko standardowe plusy czy minusy, ale także np. obecność cylindra (dla astygmatyków) czy rozstaw źrenic. Oczywiście takie okulary są droższe, jednak w tym przypadku cena ma drugorzędne znaczenie – przede wszystkim chodzi o to, by wyeliminować problemy z widzeniem i jeśli to możliwe, powstrzymać pogłębianie się wady wzroku. Stąd też po obowiązkowym badaniu udać się należy do optyka, stacjonarnego czy też internetowego.

Na jak długo wystarczają okulary?

Każda osoba z wadami wzroku musi też pamiętać, że okulary nie są wieczne. Raz, że trzeba o nie odpowiedni dbać, między innymi czyścić specjalną ściereczką lub dedykowanymi preparatami, czy też przechowywać w futerale i nie odkładać w miejsca, gdzie będą narażone na uszkodzenia. Dwa, że wada wzroku też zazwyczaj się zmienia. Ta zmienność może wyglądać bardzo różnie. Są osoby, które  mogą nosić te same okulary przez kilka lat, u innych zaś co roku pojawia się konieczność zmiany, bo wada postępuje. Jak wymienić szkła w okularach? Oczywiście również o optyka, ale warto wiedzieć, że nie musi to oznaczać konieczności wymiany oprawek. Jeśli ramki są w dobrym stanie, nie mają wad, uszkodzeń, są w pełni funkcjonalne, to możemy zaoszczędzić sobie dodatkowego kosztu i pozostawić je, wymieniając jedynie same szkła. Również do optyka należy udać się, jeśli chcemy kupić okulary przeciwsłoneczne.

Okulary na słońce – dlaczego są tak ważne?

Emitowane przez słońce promieniowanie UV może mieć poważne skutki dla zdrowia oczu, ale także wyglądu twarzy. Promieniowanie ultrafioletowe może bowiem powodować zmiany chorobowe, w tym również nowotworowe, co zresztą dotyczy nie tylko oczu, ale też skóry. Również skóra dotykana jest efektem fotostarzenia, czyli utraty młodzieńczego wyglądu i jędrności tkanek. To także wpływ promieniowania UV...

Zakup w odpowiednim miejscu daje nam gwarancję, że kupimy okulary, które faktycznie będą chronić oczy. Takie, które wyposażone są w filtr UV400, blokujący promieniowanie UVA-C, oraz posiadają certyfikat CE, czyli deklarację zgodności z normami unijnymi. Zakup okularów w przypadkowych miejscach, co bywa kuszące ze względu na cenę, często ma odwrotny skutek. Brak filtra w okularach jest bardziej szkodliwy niż całkowita z nich rezygnacja!

W tym sezonie popularnością cieszą się okulary przeciwsłoneczne damskie okrągłe, które z racji swojego kształtu pasują większości pań. Nie stronią do nich także panowie, chociaż tu trend składnia się raczej do okularów prostokątnych, no i zawsze pozostających na topie „pilotek”.

Artykuł partnera