O czym pamiętać kompletując odzież do biegania?

odzież bieganie

Strój do biegania to rozwiązanie o szczególnych właściwościach. Oczekujemy od niego, że będzie nam zapewniał swobodę ruchów, choć zwracamy też uwagę na poczucie komfortu odczuwane nawet na długich dystansach. Zwykło się sądzić, że odzież do biegania ma tym większe znaczenie, im dłuższe są pokonywane przez nas trasy, coraz częściej można jednak usłyszeć, że maratończycy nie są wcale jedynymi, którzy powinni przyjrzeć się jej krytycznym wzrokiem. Jeśli nie mamy jeszcze dużego doświadczenia i wcale nie jesteśmy przeświadczeni o tym, że bieganie stanie się naszym pomysłem na życie, nie musimy wcale zaczynać od zakupu szczególnie drogich ubrań i dodatków. Może się okazać, że plan systematycznych treningów będzie musiał ulec korekcie, a tym samym spore pieniądze zostaną wydane bez potrzeby. W takim przypadku znacznie lepszym rozwiązaniem wydaje się skupienie się na podstawowych cechach spełnianych przez odzież przeznaczoną do biegania. Należy więc stawiać przede wszystkim na tą, która jest przewiewna, lekka i wygodna. Na droższy i bardziej profesjonalny ubiór przyjdzie czas, gdy i nasza kondycja ulegnie poprawie. 

Jednym z najważniejszych elementów stroju biegacza jest biustonosz na tyle dobry, że nie trzeba będzie obawiać się o jego skuteczność przy podtrzymywaniu biustu. Podczas biegania poruszają się również piersi, im więc bardziej będą one stabilne, tym lepiej. Niestety, od zwykłego stanika trudno oczekiwać takiego podtrzymania, stąd też biustonosz sportowy z pewnością okaże się znacznie lepszym rozwiązaniem. Będzie wygodniejszy, a jednocześnie zminimalizuje ryzyko otarć. Jeśli nie mamy w planie przygotowywania się do maratonu, klasyczna odzież wykonana z bawełny z pewnością okaże się wystarczająca. Nie powinna ona jednak ograniczać ruchów, dobrze przy tym zatroszczyć się również o to, aby nas ona nie uwierała. Odzież do biegania nie może być też zbyt obcisła. Być może poprawia to sposób, w jaki się prezentuje, jednocześnie jednak zwiększa ryzyko wystąpienia otarć, których wolelibyśmy unikać.

Jeśli jednak planujemy pokonywanie dłuższych dystansów, pamiętajmy, że leginsy mogą okazać się rozwiązaniem znacznie lepszym niż klasyczne spodnie dresowe. Ich atutem jest to, że dobrze przylegają do ciała, a tym samym nie ograniczają nam swobody ruchów, co przy spodniach dresowych jest dość powszechnym zjawiskiem. Są idealne także, jeśli lubimy sprinty. Owszem, legginsy prezentują się znakomicie przede wszystkim na osobach o nienagannej sylwetce, jeśli jednak wydaje się nam, że nasza ciągle jeszcze odbiega od standardów, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby założyć do nich specjalne szorty do biegania.